Oldal kiválasztása

Alkalmazott Kibervédelmi Tesztközpont (AKT)

Alkalmazott Kibervédelmi Tesztközpont (AKT)

Kapcsolattartó: Dr. Bárkányi Pál főiskolai docens

A központ megalakulása, célja:

A Milton Friedman Egyetem, mint konzorciumi partner ad otthont a NATO DIANA program keretében létrehozott Alkalmazott Kibervédelmi Tesztközpontnak. A konzorcium tagjai a Magyar Kiberipari Konszern (ITSecArea Kft., X-Dev Kft., Balasys Zrt., Ukatemi Zrt., OX-IT Kft.), és a Milton Friedman Egyetem. A tesztközpont ebben a formában egyedinek tekinthető, hiszen Magyarországon az egyetlen olyan központ, amely piaci szereplők, és egy egyetem együttműködésével jött létre. A tesztközpontokként való kiválasztás oka részben az, hogy képesek vagyunk az új tudományágakat, a legjobb gyakorlatokat, a felelős használat és az interoperabilitás elveit a tesztelési folyamatokba integrálni, ezáltal növelve a hatékonyságot, biztosítva a koncepciók és technológiák világszínvonalú validálását.

A tesztközpont a NATO DIANA program keretein belül került létrehozásra, melynek célja, hogy az elvégzett vizsgálatok eredményeként a DIANA program innovátorai demonstrálhassák, és validálhassák a javasolt kettős felhasználású technológiai megoldásaik kockázatmentességét.

Az Alkalmazott Kibervédelmi Tesztközpont segít a tudásmegosztás előmozdításában, és a hatékonyság elérésében is.

A tesztközpont szolgáltatásai:

A központ kialakítása, valamint a rendelkezésre álló tudományos humánerőforrás és tudásbázis lehetővé teszi, hogy a bevezetésre szánt kibervédelmi eszközöket és megoldásokat még az általános alkalmazásuk előtt, a valós működési környezet szimulálásával teszteljük. Az alkalmazott tesztek és vizsgálatok nemcsak a fizikai eszközök (kommunikációs eszközök, szerverek stb.), hanem a szoftveres megoldások (szoftverek, mesterséges intelligencia alkalmazások) és módszertanok sérülékenységének feltárását is lehetővé teszik. A feltárt fenyegetések és veszélyek ismeretében javaslatot tehetünk az alkalmazhatóság körére és korlátaira, valamint a komplex védelmi megoldásokba való integrálásra. Ennek keretében nem csak elvégezzük a vizsgálatokat, hanem segítséget nyújtunk és tanácsot adunk a felfedezett hibák kijavításában, módosítási javaslatokat dolgozunk ki a speciális NATO-normáknak megfelelően, támogatást nyújtunk a NATO-tagországok helyi piacaihoz való hozzáférésben, ezáltal elősegítve a technológiai szuverenitás és a rugalmassági követelmények teljesítését.

A tesztközpont munkájában a partner cégek munkatársai mellet, az Egyetem Informatika tanszék oktatói és hallgatói is részt vesznek.

Események:

A tesztközpontot a NATO DIANA program 2024. Március 16-án fogadta be.

A tesztközpont bemutatására a Milton – Multiversx, “A blokklánc-technológia alkalmazási lehetőségei és jövőbeni kihívásai” című konferencia keretében került sor 2024. Május 8. Napján.

Különleges eljárások:

A tesztközpont csak szigorú látogatási protokollok betartása mellett látogatható, melyhez NATO személyi biztonsági engedély szükséges.