Oldal kiválasztása

Schöpflin György: Elbukó istenek: a nem szándékolt következmények krónikája

Egy amúgy ismeretlen 90-es évekbeli pillanatban a nyugati világ úgy döntött, hogy poszt-nemzeti. A gyakorlatban ez azt jelentette, hogy a nemzeti többség kulturális normái, legyenek azok franciák, hollandok, bármilyenek, maradhatnak mint kisebb jelentőségű társadalmi jellemzők, de szerepük nincsen az éppen alakított univerzalista értékrendben. Az univerzalizmus eme, a felvilágosodás racionalizmusában gyökerező promóciója a valóságban nem volt annyira univerzális, mint amilyennek tűnt. Előtérbe tolta a konkrétan liberális változatát, amely figyelmen kívül hagyta, illetőleg tagadta saját esetlegességét, ragaszkodott értékfölényéhez, s marginalizálni kívánt olyan más értékrendeket, mint a kereszténydemokrácia, a szociáldemokrácia, vagy a konzervativizmus.

Szabad Piac 2020. 2. sz.

DOI: