A Neumann János Egyetem Eurázsia Központja, a Magyar-Kínai Fiatalok Baráti Egyesülete, a Milton Friedman Egyetem Nemzetközi és Politikatudományi Tanszéke, valamint a a Budapesti Metropolitan Egyetem Hungarian Innovation Hub szervezésében valósult meg a legújabb Eurázsia Kerekasztal 2025. március 25-én.
A „Helyzetjelentés a Világrendről” című beszélgetés apropóját és relevanciáját a második Trump-adminisztráció eseménydús első két hivatali hónapja, a Kínában a közelmúltban lezajlott idei kettős ülésszak, illetve Oroszország kikerülése a nyugati diplomáciai elszigetelésből adták.
A rendezvényen a téma elismert szakértői Prof. Dr. Magyarics Tamás, az Eötvös Loránd Tudományegyetem professor emeritusa, Dr. Moldicz Csaba, az MCC Nemzetközi Kapcsolatok Iskola és az MCC Külgazdasági Műhely vezetője és Dr. Szatmári Péter, egyetemi docens, a Milton Friedman Egyetem általános és fejlesztési rektorhelyettese beszélgettek Szakáli Máté, az Eurázsia Központjának kutatója moderálásával az Egyesült Államok, Kína és Oroszország világrendformáló gyakorlatairól, az új világrendben meghatározó nem-állami szereplőknek szánt és az általuk betöltött funkciókról, illetve a középhatalmak, köztük Magyarország érvdekérvényesítési mozgásteréréről és eszközrendszeréről.
A beszélgetés fő kérdései az alábbiak voltak:
- A céljaik szempontjából mennyiben minősíthető eredményesnek az amerikai világelsőség fenntartása, a kínai Övezet és Út Kezdeményezés projektjeinek kivitelezése, és az orosz Eurázsiai Gazdasági Unió megvalósítása?
- A nem-állami szereplők hogyan vesznek részt a hatalom nemzetközi elosztásában?
- Magyarország és a középhatalmak miként tudnak célirányosan helyezkedni a poszt-vesztfáliai világrend alakításában?
Híreink