A Neumann János Egyetem Eurázsia Központja, a Magyar-Kínai Fiatalok Baráti Egyesülete és a Milton Friedman Egyetem Nemzetközi és Politikatudományi Tanszéke és a Budapesti Gazdasági Egyetem Külkereskedelmi Kara ezúton tisztelettel meghívja Önt az Eurázsia Kerekasztal soron következő beszélgetésére, amelynek témája:
„Geopolitics of maritime chokepoints in the Indo-Pacific”
Dátum: 2024. szeptember 26. (csütörtök)
Időpont: 16:00-18:00.
Helyszín: Budapesti Corvinus Egyetem, C-épület, 102-es terem, 1093 Budapest, Közraktár u. 4-6.
Az eseményen a részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött.
Az Eurázsia Kerekasztal beszélgetőpartnerei:
- Dr. Csicsmann László, igazgató, Budapesti Corvinus Egyetem, Corvinus Center for Contemporary Asia Studies Corvinus Institute for Advanced Studies
- Dr. Scott N. Romaniuk, tudományos munkatárs, Budapesti Corvinus Egyetem, Corvinus Center for Contemporary Asia Studies Corvinus Institute for Advanced Studies
- Dr. Klemensits Péter, tudományos főmunkatárs, Neumann János Egyetem, Eurázsia Központ
A rendezvény során az étel és italfogyasztás a szervezők részéről biztosított.
Az indo-csendes-óceáni térség kulcsfontosságú tengeri kereskedelmi, a biztonság- és a geopolitikai szerepe miatt stratégiai jelentőségű és döntő szerepet játszik a régió geopolitikájában. Az indo-csendes-óceáni régió kulcsfontosságú tengeri fojtópontjai közé tartozik például a Malaccai-szoros, az Irán és az Arab-félsziget között található Hormuzi-szoros és maga a Dél-kínai-tenger is, melyek kiemelten fontos szereplői a regionális biztonságpolitikának, valamint a kereskedelem és a hajózás szabad áramlásának. Ezeknek az ún. tengeri fojtópontoknak is nevezett földrajzi helyek jelentős hatással vannak az indo-csendes-óceáni térség geopolitikai erőegyensúlyára. Az olyan országok, mint Kína, az Egyesült Államok, India és Japán aktívan részt vesznek e tengeri fojtópontoknak a biztosításában azért, hogy megvédjék érdekeiket és biztosítsák a tengeri kereskedelem szabad áramlását. A feszültségek és a rivalizálás e fojtópontok felügyelete miatt valószínűleg a jövőben tovább folytatódik, miközben a régió országai arra törekednek, hogy érvényesítsék befolyásukat és megvédjék saját gazdasági és stratégiai érdekeiket a régióban.
A Neumann János Egyetem Eurázsia Központ kutatójának, Szakáli Máténak a moderálása mellett angol nyelven megvalósuló kerekasztal résztvevői a beszélgetés során a következő kérdésekre keresik a választ:
- Melyek ma az indo-csendes-óceáni térség tengeri kulcsfontosságú pontjai?
- Az olyan nagyhatalmak, mint Kína, az Egyesült Államok, India hogyan próbálják érvényesíteni befolyásukat és megvédeni saját gazdasági és stratégiai érdekeiket a régióban?
Szeretettel várjuk a téma iránt érdeklődők jelentkezését!
Híreink