Közhasznúsági Információk
PÉNZÜGYI ÉS SZÁMVITEL TANSZÉK
Tanszékvezető: Szegediné Dr. Lengyel Piroska
MIT KELL TUDNOD A PÉNZÜGY ÉS SZÁMVITEL TANSZÉKRŐL?
A Pénzügy és Számvitel Tanszék a gazdaságtudomány különösen fontos részterületeit képviseli, meghatározó szerepet tölt be valamennyi gazdasági szak képzési programjában. A Tanszék célkitűzései közé tartozik a gyakorlatorientált oktatás, egy olyan hallgató-központú oktatási környezetben, amelyben innovatív oktatási és értékelési módszerek alkalmazásával, a digitális technológiában rejlő pozitív lehetőséget kihasználó képzési programok dominálnak. A Tanszék elkötelezett olyan speciális „pénzügyi-számviteli informatikai” kurzusok indításában, amelyek megismertetik a hallgatókkal a vállalkozások gazdálkodási funkcióit támogató számviteli- és pénzügyi információs rendszereket, azok gyakorlatban való működtetését.
Fontos feladatunknak tartjuk hozzájárulni hallgatóink szakmai idegen nyelvi kompetenciájának fejlesztéséhez, több kurzusunk – számviteli alapismeretek, vezetői számvitel, nemzetközi számviteli alapismertek – angol nyelven is teljesíthető. Angol nyelvű kurzusaink igen népszerűek az Erasmus -hallgatók körében is, évről -évre növekszik a kurzusokat felvevő és azokat sikeresen teljesítő hallgatók száma.
Célkitűzéseinknek, oktatási koncepciónknak a megvalósulását támogatják – az esettanulmányokra, kooperatív tanulásra, az elméleti tudás gyakorlati alkalmazását ösztönző projekt feladatokra alapozott – számvitel-, pénzügy- és adózási ismeretek tantárgyak programjai a Tanszék felelősségi körébe tartozó Pénzügy- számvitel alapképzési szakon (BSC) és felsőfokú szakképzésben (FOKSZ), illetve valamennyi gazdasági szakon.
A Tanszék különös figyelmet fordít a digitális tananyagfejlesztésre. Korszerű elektronikus tananyagok – e-könyvek, e-kurzusok, távoktatási programok – állnak a hallgatók rendelkezésére mind számvitel, mind pénzügyi és adózási ismeretekből. Mentor-program keretében a hallgatóknak lehetőségük van részt venni virtuális osztálytermi foglalkozásokon, ahol mélyebb ismereteket szerezhetnek egy-egy számviteli vagy adózási témában, ahol szakmai készség és képesség fejlesztő foglalkozásokon vehetnek részt.
Hallgatóink szakmai felkészültségét, készségeit és képességeit a munkaerőpiac elismeri, amiben a Számvitel Tanszék mentor programjával, tudatos tehetséggondozó tevékenységével és innovatív oktatási koncepciójával meghatározó szerepet tölt be.
A Tanszék számos úton támogatja a tehetséges, kiemelkedő képességű hallgatókat: például tanulmányi és kutatási ösztöndíjprogramokkal (Makovecz program, MNB kiválósági Ösztöndíj), nemzetközi színterű nyári egyetemeken való részvételi lehetőséggel, Országos Tanulmányi Versenyekre és Tudományos Diákkonferenciákra való felkészítéssel...
A Tanszék oktatói elismert gyakorlati szakemberek (okleveles könyvvizsgálók, bejegyzett mérlegképes könyvelők, igazságügyi szakértők, európai uniós pályázati szakértők...), többségük tudományos fokozattal is rendelkezik, ami jó alapot ad a gyakorlatorientált, a piaci igényeket kielégítő és tudományosan is megalapozott oktatói munkának.
A Tanszék széleskörű vállalati szakmai kapcsolatrendszerére támaszkodva, igyekszik bevonni az oktatásba a számvitel, pénzügy és adózás szakma elismert, jelentős képviselőit, ezzel is lehetőséget biztosítva a hallgatóknak, hogy betekintést nyerjenek az üzleti világba, hogy közvetlen közelről lássanak valós eseteket a vállalatok mindennapjaiból. Szakmai partnereinkkel – többek között a Mazars Könyvszakértő és Tanácsadói Kft-vel, a Deloitte Magyarország Zrt-vel, a Cash Control Pénzügyi Tanácsadó Kft-vel, az Ikszplusz Könyvelő Adószakértő és Bérszámfejtő Kft-vel... – együttműködve törekszünk közös kutatásokra, oktatáshoz kötődő fejlesztésekhez, közös kurzusok indítására (pl. Számviteli workshop), a hallgatók szakmai gyakorlati lehetőségeinek bővítésére, gyakornoki programok kidolgozására.
A Tanszék oktatóinak kutatási területei kiterjednek a számvitel, a pénzügyek és az adózás szinte minden területére és a kapcsolódó pedagógiai, oktatás-módszertani, elearning, illetve digitalizált oktatási kérdésekre.
A Tanszéken jelenleg folyó kutatások:
- Nemzetközi számviteli standardok
- Kis- és középvállalkozások könyvvizsgálatának sajátosságai
- Támogatások számvitele
- Számvitel e-oktatás módszertani lehetőségei
- E-könyv fejlesztő szoftverek
- Sajátos vállalatértékelés módszerek
- Társaságok adózási kérdései
A TANSZÉK ÁLTAL GONDOZOTT SZAKOK
- PÉNZÜGY ÉS SZÁMVITEL ALAPKÉPZÉSI SZAK
- PÉNZÜGY ÉS SZÁMVITEL FELSŐOKTATÁSI SZAKKÉPZÉS