Dr. Kiss Zoltán Károly, PHD

óraadó oktató

Kisebb megszakításokkal az alapítás óta oktat óraadóként az Egyetemen.
Végzettségét tekintve jogász (ELTE, ÁJTK, 1984), emellett mozgókép-elméleti diplomával (SZFE, 1991) és közigazgatási szakvizsgával (Magyar Közigazgatási Intézet, 1999) rendelkezik.
PhD-fokozatot a Pécsi Tudományegyetem Doktori Iskolájában szerezte meg a médiajog és a szerzői jog kapcsolódási pontjairól szóló dolgozatával (2017).
Kutatási területén belül (szerzői jog, médiajog, kulturális adózás) több mint húsz éve tart előadásokat egyetemeken, konferenciákon és egyéb ankétokon. Hat szakkönyv és kb. 150 tanulmány, publikáció szerzője.

Oktatott tantárgyak, témakörök

• Jogi alapismeretek
  • Kommunikáció- és médiajog
  • Szellemi alkotások joga

Publikációk

• A híd túl messze van? – 20 éves a szerzői jogi törvény (tanulmány, Magyar Művészet – Magyar Művészeti Akadémia. 2020. 1.)
  • A vizuális művészetek és a jog 1. A képzőművészet szabályozása (NMHH Médiatudományi Intézet. 2019. Kiss Dóra Bernadettel közösen)
  • A kulturális tevékenységekre, valamint a médiaszolgáltatásra vonatkozó közteherviselési és jogdíjfizetési szabályok (NMHH Médiatudományi Intézet. 2019)
  • A műgyűjtés és a műkereskedelem jogi szabályrendszere (Iparjogvédelmi és Szerzői Jogi Szemle – Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala SZTNH 2018. 1.)
  • Jog, tudomány és művészet a szerzői jog szabályozás útvesztőjében (tanulmány, Magyar Művészet – Magyar Művészeti Akadémia. 2018. 1.)
  • Szemben az árral? A kulturális sokszínűség védelme és az uniós jogharmonizáció ellentmondásai (tanulmány, Magyar Művészet. 2016. 1.)
  • Tisztán és szabadon – A szabad felhasználás az alkotómunka, a tudományos kutatás, az archiválás, valamint a magáncélú és az intézményi célú felhasználás forrásvidékén (in: Az alkotás szabadsága és a szerzői jog metszéspontjai. Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézet. 2016.)
  • A közszolgálati médiaszolgáltatás és a szellemi tulajdonjogok kapcsolódási pontjai és szabályozási környezete (In Medias Res; NMHH Médiatudományi Intézet. 2015)
  • A szabad felhasználás az alkotómunka, a tudományos kutatás, az archiválás, valamint a magáncélú és az intézményi célú felhasználás területén (JURA – PTE ÁJK. 2015.)
  • A közszolgálati médiaarchívum és a NAVA szabályozási környezetének változásai (tanulmány, Iparjogvédelmi és szerzői jogi szemle SZTNH 2015. 2.)

Kutatási területek

• Vizuális művészetek szerzői jogi kérdései
  • Médiajog és szerzői jog kapcsolódási pontjai
  • Szerzői jogdíj összefüggései