Amichai Chikli izraeli politikus, a diaszpóraügyekért felelős, valamint a társadalmi egyenlőségért felelős miniszter – hivatalos budapesti látogatása során, 2024. március 8-án – látogatást tett Egyetemünkön.
A miniszter először, rövid munkaebéd keretében találkozott egyetemünk rektori vezetésének és fenntartójának képviselőivel (Dr. Szatmári Péter rektorhelyettes és Tóth Gábor alelnök), jelen volt továbbá Dr. Neszmélyi György egyetemi tanár. A munkaebéd keretében a minisztert tájékoztattuk egyetemünk működéséről, képzési struktúrájáról illetve jövőbeli terveiről.
A miniszter, látogatása második részében, egyetemünk hallgatói és munkatársai körében „Napjaink közel-keleti helyzete” címmel panelbeszélgetésen vett részt, amelynek moderátora. Dr. Neszmélyi György egyetemi tanár volt, illetve azon beszélgetőtársként: Dr. Kis-Benedek József, az MTA doktora is részt vett.
A beszélgetés fő témája – címéből is adódóan – a közel-keleti térség szűkebb, illetve tágabb földrajzi értelemben vett helyzetének, erőviszonyainak alakulása volt. A miniszter részletesen, szinte önálló előadásként mutatta be a palesztin radikalizmus kialakulását, rámutatva, hogy az korántsem csupán 1948-tól (Izrael állam létrejötte) datálódik, hanem jóval korábbról, így beszédében utalt az egykori Oszmán birodalom romjain az 1920-as évek elején létrehozott Palesztina brit mandátumra, kiemelve a későbbiekben a náci Németországgal is szorosan együttműködő Mohammed Amin al-Husszeini mufti és követőinek negatív tevékenységét. Hangsúlyozta: a Hamász, az Irán által támogatott Hezbollah és más radikális iszlám szervezetek nem csupán Izraelt, vagy a zsidó nemzetet, hanem a teljes, zsidó-keresztény alapokra épült nyugati civilizációt tekintik ellenségnek és ebből következően korántsem csupán Izraelre, hanem az egész nyugati civilizációra jelentenek súlyos veszélyt. Ebből következően Izrael nem hagyhatja félbe a Hamász teljes felszámolása érdekében vívott küzdelmét még akkor sem, ha mégoly baráti körből, emberjogi és egyéb okokra hivatkozva kérik ezt tőlük. Dr. Kis Benedek József kérdésére válaszolva hozzátette: a napokban kezdődő (március 10-én megkezdődött) ramadán alkalmából békét kíván mindenkinek, ugyanakkor ezt a jelenlegi helyzetben nem lehet összekötni a folyamatban lévő gázai művelet folytatásával[1]. A miniszter a jelen lévő mintegy 60-70 főnyi hallgatóság részéről érkezett kérdésekre is válaszolt.
Amichai Chikli nagyra értékelte Magyarország pozitív hozzáállását: Izrael önvédelmemhez való joga kérdésében, illetve az illegális migráció elleni következetes fellépése terén, aláhúzva, hogy mindez jelentős mértékben hozzájárul ahhoz is, hogy Magyarországon nincsenek az iszlám radikalizmussal összefüggésbe hozható merényletek, illetve a helyi zsidó közösségek ellen irányuló antiszemita támadások.
Az Izrael állam és a külföldön élő diaszpórák kapcsolatával összefüggő kérdésre válaszolva elmondta: Izrael igyekszik számottevő mértékben támogatni és egyúttal az Izrael iránti kötődést erősíteni a külföldön élő zsidó közösségekben, amelynek jó példája a kulturális együttműködés és a speciális ösztöndíj-programok.
[1] Ennek előzménye egy korábban körvonalazódó, a ramadán idejére érvényes ideiglenes tűzszünetre vonatkozó kezdeményezés volt, amelynek feltételeként Izrael a még fogságban lévő izraeli túszok névlistáját kérte, ám a Hamász ez utóbbi előfeltételként követelte a katonai cselekmények leállítását. Így végül nem jött létre a tűzszüneti megállapodás.
Híreink